Vademecum żeglarza, czyli jak wyczarterować jacht

 

Czarter jachtu – od czego zacząć?

 • Charakter czarteru – wakacje, regaty, szkolenia etc.
 • Kierunek podróży
 • Załoga
 • Długość rejsu

Jeżeli pojęcie CZARTER JACHTU jest dla Ciebie nowe, a może już brałeś udział w rejsie pod żaglami, ale wyłącznie jako członek załogi i teraz marzy Ci się samodzielna organizacja wyprawy morskiej, nasza instrukcja pomoże Ci odnaleźć się w tym temacie. Artykuł może być przydatny też dla tych, którzy niejednokrotnie już czarterowali jacht. Podpowiemy na przykład, na co zwrócić uwagę podczas odbioru jachtu lub jakie kroki należy podjąć w przypadku uszkodzenia czarterowanej łodzi itp.

  Czarter jachtu – od czego zacząć?

 1. Przed rozpoczęciem podróży warto oczywiście odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, czego dokładnie oczekujemy od planowanego wyjazdu: ma to być rodzinny relaksujący rejs „od zatoczki do zatoczki”, a może chcesz podszkolić swój warsztat żeglarski? Może to być zarówno szkoleniowy, jak i biznesowy wyjazd. Cel podróży ma bezpośredni wpływ na wybór odpowiedniego jachtu. Na przykład, jeżeli Twoja załoga będzie się składała z małżeństwa z dwójką dzieci i dwójki przyjaciół, układ kabin będzie się diametralnie różnił od jachtu, gdzie szeregi załogi będą zasilać trzy pary małżeńskie lub koledzy z pracy. Dla udoskonalenia nawyków żeglarskich skupimy się raczej na poszukiwaniu jachtu o sportowych właściwościach.

 2. Zanim zabierzemy się za poszukiwania jachtu, trzeba się określić z destynacją, czyli gdzie dokładnie chcemy jechać / lecieć. Dobrze, jeżeli masz już pomysł, jakie będzie miejsce docelowe podróży. Pomocne będzie też wcześniejsze sprawdzenie odpowiednich przelotów / przejazdów do miejsca, skąd chcemy rozpocząć rejs.

 3. Po wybraniu miejsca docelowego zabieramy się za planowanie trasy. Warto mieć na uwadze kilka rzeczy, a mianowicie czy jesteśmy w stanie osadzić planowaną trasę stricte w dniach zakupionego czarteru. Uwzględniać należy nie tylko mile morskie, ale też warunki pogodowe panujące w danym sezonie. Jeżeli nie jesteś w stanie wybrać konkretnego regionu żeglugi, a wybór czarteru uzależniasz od promocji cenowej, warto jednak ograniczyć się na ogólnym regionie, na przykład wschodnim lub zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

 4. Ilość osób w Twojej załodze odgrywa kluczową rolę w wyborze jachtu (chodzi o ilość kabin), dlatego warto postarać się ukompletować załogę wcześniej. Po dokonaniu rezerwacji jachtu w grę jak najbardziej wchodzi zamiana jachtu (! oczywiście wyłącznie u tego samego armatora). Procedura wymaga kilku czynności – najpierw należy upewnić się, czy armator dysponuje większą jednostką spełniającą kryteria poszukiwawcze, następnie – uregulować różnicę w cenie czarteru.

 5. Termin czarteru ma niepodważalny wpływ na cenę czarteru. Z reguły można trzymać się ogólnej zasady, że szczyt sezonu cechują najwyższe ceny (najczęściej 2 miesiące w roku). Tak na Morzu Śródziemnym najdroższe są lipiec i sierpień, na Karaibach – styczeń i luty, natomiast na Oceanie Indyjskim – marzec i kwiecień.

 

Jak wybieramy jacht?

 • Jednokadłubowiec czy katamaran?
 • Ilość kabin dla ulokowania załogi (skippera) i bagażu
 • Firma czarterowa
 • Kondycja jachtu
 • Rocznik jachtu / rok renowacji i stan żagli
 • Stosunek jakości do ceny

Jaki jacht wybrać?

 1. Typ jachtu żaglowego (katamaran lub jednokadłubowiec) należy wybierać, kierując się poniższymi kryteriami:

       – cel podróży;
       – skład załogi;
       – sezon;
       – doświadczenie skippera.

 1. Zapoznając się z propozycjami czarteru należy zwrócić uwagę na ilość i układ kabin na jachcie. Trzeba pamiętać, że przestrzeń na jachcie jest ograniczona i komfort dla udanego rejsu ma duże znaczenie. W miarę możliwości zawsze przyda się dodatkowa kabina (jako dodatkowe miejsce sypialne lub bagażownia). Jeżeli zdecydujesz się na czarter ze skipperem, pamiętaj, że Jemu również przysługuje miejsce sypialne na jachcie (a najlepiej osobna kabina).

 2. Rzetelność i profesjonalizm organizatora Twojej podróży (firmy czarterowej) ma duży wpływ na jakość czarteru. Sprawdzić rzetelność firmy czarterowej jest bardzo trudno przed czarterem. Dlatego należy w miarę możliwości opierać się na własnym doświadczeniu (opinie można znaleźć np. w specjalnych grupach na Facebooku, na forach itp.), można też polegać na doświadczeniu agencji pośredniczących, które mają styczność z armatorami na całym świecie. Po wieloletnim doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić Ci, które firmy oferujące usługi czarteru jachtów wylądowały na tak zwanej “czarnej liście”, a co za tym idzie – nie są godne polecenia.

  Ponadto staramy się polepszyć jakość obsługi w bazach czarterowych poprzez regularne ankietowanie naszych klientów. Po zakończeniu czarteru prosimy o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań związanych z przebiegiem czarteru według kilku najważniejszych kryteriów (stan i wyposażenie jachtu, podejście pracowników armatora do klienta, infrastruktura mariny, rozwiązywanie problemów w trakcie rejsu, jak wygląda sytuacja z rozliczeniem kaucji etc.). Na podstawie tych kryteriów i średnich ocen wyrabia się ogólny wizerunek armatora, który ma wpływ na niezależną ocenę firm czarterowych podczas wyboru jachtu. Każdy z naszych Klientów może również opisać przebieg swojego rejsu, zawierając w opisie swoją ocenę konkretnego armatora i jachtu. Umieścimy taką relację na naszym Blogu i profilu Facebook.

 3. Jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru jachtu jest rok jego produkcji. Oczywiście rocznik ma duże znaczenie, ale tak naprawdę nie jest to najistotniejszy warunek. W przypadku wynajmu leciwego jachtu najważniejsza jest informacja o stanie i wyposażeniu jednostki, ostatniej renowacji i wymianie żagli.

 4. Po przeanalizowaniu przedstawionych powyżej parametrów należy skupić się na cenach i porównaniu ich z innymi propozycjami czarteru. Twój wybór będzie zależał od stosunku ceny i wspomnianych parametrów do Twoich własnych potrzeb i możliwości.
   

Jakie są dodatkowe koszta czarteru?

 • Sprzątanie końcowe
 • Zestaw pościeli
 • Silnik zaburtowy
 • Spinaker / genaker
 • Transfer lotnisko – marina – lotnisko
 • Paliwo
 • Zaopatrzenie
 • Opłaty portowe i turystyczne

Jakie są dodatkowe koszty czarteru?

 • Sprzątanie końcowe (o ile nie jest zawarte w cenie czarteru. U niektórych armatorów sprzątanie końcowe występuje w postaci „transit logu”, „permission”, „zestawu czarterowego” itp.).
 • Zestaw pościeli i ręczniki (o ile nie są zwarte w cenie czarteru).
 • Silnik zaburtowy do pontonu (w przypadku 80% czarterów można wywalczyć jako gratis).
 • Spinaker / genaker (najlepiej upewnić się już podczas rezerwacji jachtu, czy na czarterowanej jednostce można zainstalować tego typu żagiel. UWAGA! U niektórych armatorów za ten pomocniczy żagiel zostawisz dodatkową kaucję).
 • Siatka bezpieczeńswa (siatka instalowana przy relingach, służy zapezpieczeniu przed wypadnięcem za burtę młodszych uczestników rejsu).
 • Kamizelka ratunkowa dla malucha (standardowy jacht czarterowy z reguły jest wyposażony w jedną kamizelkę ratunkową dla dziecka. W przypadku większej liczby dzieci warto uprzednio zapytać armatora, czy będzie w stanie zorganizować potrzebną ilość kamizelek o mniejszym rozmiarze w okresie naczego rejsu. Czasami armator pobiera dodatkową opłatę za tę usługę).
 • Zwierzę na pokładzie (w przypadku zabrania zwierzaka na jacht armator najczęściej podwaja opłatę za sprzątanie końcowe. UWAGA!!! Niestety nie każdy armator wyraża zgodę na rejs z domowym pupilem, dlatego tę kwestię należy wyjaśnić w trakcie rezerwacji jachtu).
 • Transfer załogi na trasie lotnisko – marina – lotnisko (wybierając tę opcję, należy poinformować armatora najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem czarteru, płatne najczęściej u kierowcy).
 • Paliwo (podczas zaokrętowania otrzymasz jacht z pełnymi zbiornikami paliwa, oddać jacht należy również z zaatakowanymi do pełna zbiornikami).
 • Zaopatrzenie (większość armatorów oferuje zakupienie produktów za dodatkową opłatą, najpóźniej tydzień przed czarterem trzeba odesłać do bazy czarterowej uzupełniony provisioning list). Orientacyjne ceny podstawowych artykułów  sprożywczych uprzednio można sprawdzić np. tutaj: www.cenynaswiecie.pl
 • Opłaty portowe i turystyczne (opłaty za postoje w marinach, na kotwicowiskach, lokalne taksy turystyczne, wstępy do parków narodowych etc.).
   

 

 

Jak wygląda procedura rezerwacji jachtu?

 • Umowa czarteru
 • Opłata za czarter
 • Dokumenty skippera i danych członków załogi (crew list)
 • Zwykła kaucja lub ubezpieczenie kaucji

Jak zarezerwować jacht?

Umowa czarteru jest zawierana bezpośrednio pomiędzy klientem i armatorem, reprezentującym właściciela jachtu lub samym właścicielem. Agent figuruje w umowie wyłącznie jako pośrednik i nie jest stroną zawierającą umowę.

Na co należy zwrócić uwagę?
– przestrzeganie terminów płatności, w przypadku opóźnień informować armatora (za pośrednictwem agencji) o ewentualnych opóźnieniach
– warunki rezygnacji z czarteru
– zalecane jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek odwołania rejsu

Zobowiązania Armatora:
– dostarczenie jachtu uwzględnionego w umowie czarteru w zadbanym stanie z niezbędnym dla morskiej żeglugi wyposażeniem oraz pełnymi zbiornikami paliwa i wody
– w przypadku poważnego uszkodzenia przed rejsem zarezerwowanego jachtu armator jest zobowiązany podstawić jacht o takich samych właściwościach

Zobowiązania Klienta:
– posiadanie wystarczającej wiedzy i doświadczenia w zakresie sterowania jachtem
– nieużywania jachtu do celów komercyjnych i kontrabandy
– przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów prawa odwiedzanego kraju, przepisów celnych itp.
– dbanie o stan jachtu i jego wyposażenia oraz przestrzeganie zasad właściwej żeglugi, etyki i etykiety żeglarskiej
– stałe monitorowanie prognozy pogody w celu uniknięcia zagrożeń, które mogą zaszkodzić bezpieczeństwu jachtu i załogi
– unikanie ewentualnych opóźnień w zwrocie jachtu do mariny końcowej
– nieodstąpienie jachtu w podnajem
– zwrócenia jachtu armatorowi w marinie końcowej w umówionym miejscu i czasie, w takim samym dobrym stanie jak w momencie odbioru jachtu, tj. w stanie nadającym się do dalszej eksploatacji, ze sprawnym i działającym wyposażeniem, z pełnymi zbiornikami paliwa i wody słodkiej
– natychmiastowe zgłoszenie armatorowi uszkodzeń i usterek na jachcie

Płatności:
Płatności najczęściej są realizowane w dwóch transzach. U większości armatorów pierwsza rata wynosi 50% (płatna od 3 do 7 dni roboczych od momentu podpisania umowy), druga połowa jest płatna 4 tygodnie przed rozpoczęciem czarteru.

Dokumenty:
Maksymalnie 30 dni przed rejsem skipper jest zobligowany do przesłania drogą mailową skanów następujących dokumentów:
– patent uprawniający do sterowania wyczarterowanym jachtem
– skan paszportu lub dowodu
– uzupełnioną listę załogi (crew list: imię i nazwisko, data urodzin, narodowość oraz numer paszportu lub dowodu)
– certyfikat SRC (obligatoryjny w Chorwacji, na Azorach i Balearach)
– zaświadczenie o posiadaniu umiejętności żeglarskich (tzw. oświadczenie co-skippera w Grecji)
Podczas zaokrętowania skipper zostanie poproszony o okazanie oryginałów dokumentów uprawniających go do żeglugi. 

Kaucja i ubezpieczenie kaucji:
– podczas procedury “check in” klient zobowiązany jest do pozostawienia kaucji za pomocą blokady środków na karcie kredytowej. U niektórych armatorów można zostawić kaucję w formie gotówkowej. 
– niektóre czarterownie oferują opcję ubezpieczenia kaucji. Czyli zamiast zwykłej kaucji zostawia sie kwotę bezzwrotną oraz kwotę zredukowanej kaucji. O warunki takiego ubezpieczenia zawsze warto zapytać armatora, zanim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, ponieważ ubezpieczenie kaucji pokrywa nie wszystkie szkody. Są wyjątki, które mogą nas drogo kosztować. 
– ubezpieczyć kaucję można także w zewnętrzenej firmie ubezpieczeniowej (Proffman, Yachtpool), z tym, że w tym wypadku będziemy musieli zdeponować u armatora pełną kwotę kaucji. Armatorowi lepiej nie nadmieniać, że ma się wykupioną zewnętrzną polisę ubezpieczeniową, żeby “nie wzniecać apetytu” armatora ;).